­ DEMİRTAŞ (TİMURTAŞ) CAMİ | Kültür Portalı

Demirtaş (Timurtaş) Cami - Bursa

Bazı kaynaklarda camiyi Timurtaş Paşanın oğlu Ali Bey 792 H. (1389-1390) yılında yaptırdığı, bazılarında ise Yıldırım Bayezıd’ın Emiri Kara Timurtaş Paşa tarafından yaptırıldığı yazılıdır. Bursa’da Orhan Cami ile başlayan ve Hüdavendigar Camisinde değişime uğrayan kanatlı veya (Ters T) planlı camiler grubundan olan Demirtaş Cami, ortada merkezi bir kubbe, yanlarında tonoz örtülü, doğu-batı eyvanları, güney yönde yine tonoz örtülü bir bölme ile genişletilmiştir. Kuzey yönündeki son cemaat yeri, kesme taş örgülü, yığma dört ayağı birbirine bağlayan sivri kemerlerin oluşturduğu beş bölüm halindedir. Orta bölme diğerlerine nazaran daha geniş ve yüksektir. Orta bölme, geçişinin üçgenlerle sağlandığı büyük bir kubbe ile örtülüdür. Sağ ve solundaki iki bölme küçük kubbelerle, doğu ve batı yönündeki bölmeler ise çapraz tonozlarla örtülüdür. Yanları kapalı, üç sıra kirpi saçaklı son cemaat yerinin ön yüzüne tuğla örgülü yaba, kuş gagası motifleri işlenmiştir. Orhan Cami’nde olduğu gibi iki yanda daire biçimi kurslar yer almaktadır. Kaynakça: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

English

The Timurtaş Mosque

It was constructed in 1389-1390 by Ali Bey the son of Timurtaş. This mosque is unique because of its sadirvan minaret. The sadirvan is a fountain usually located in the middle of the courtyard. The construction of this minaret was made separetely from the mosque. Under the pedestal and between the brick base, there is a sadirvan and the minaret is raising on them. That makes this minaret unique in the ottoman architecture. Source: Bursa Provincial Directorate of Culture and Tourism.

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
İnönü Caddesinin doğusunda, Demirtaşpaşa Mahallesinde bulunan camiye Demirtaşpaşa semtine gitmekte olan otobüslerle ulaşım sağlanabilir. You can reach the mosque located on the Demirtaşpaşa street, on the east of the İnönü boulevard via buses.
Demirtaşpaşa Mahallesi Osmangazi/BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3632    Eklenme Tarihi : 27 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 17 Mayıs 2018 Perşembe