­ 17. YÜZYIL OSMANLI EVİ MÜZESİ | Kültür Portalı

17. Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi - Bursa

Muradiye Semti'nde II. Murad Külliyesi'nin karşısında bulunan ahşap evin yerinde, evvelce Sultan II. Murad'ın bir köşkü olduğu sanılmaktadır. Dolayısıyla bu ev aynı zamanda İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu ev olarak bilinmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan, iki katlı ev; plan ve süslemeleri bakımından 17. yüzyıl özelliklerini taşımakta olup, Bursa'da halen ayakta kalan en eski evlerdendir. Bahçeye açılan eyvanlı bir sofa ve iki odadan oluşan planda alt kat odaları alçak tavanlı kışlık odalardır. Üst kattaki "baş oda" da kalem işi bitki ve çiçek motifleriyle dekorlu şahane ahşap dolap, geometrik dekorlu ahşap tavan ve altıgen tavan göbeği zarif görünüşleri ile 17. yüzyıl süslemelerinin güzel ve karakteristik özelliklerini sergiler. Bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşan müze binasının avlusunda kesme taştan mermer yalaklı bir çeşme bulunur. Ahşap merdivenle, ahşap parmaklıklı geniş bir sofa ile iki yanında birer yatak odasının bulunduğu zemin kata çıkılır. Yine ahşap bir merdivenle çıkılan birinci katın ortasında konuk salonu, yemek ve harem odaları yer alır. Osmanlı Evi Müzesi, Bursalı Ustalar tarafından yapılmış bir sanat eseridir. Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

English

The 17th Century Ottoman House Museum

This museum is located opposite to the Muradiye madrasa. It is believed that this wooden mansion is the house where the conqueror of Istanbul, Fatih SultN Mehmed, was born or Murad II's house. Functioning as a museum today, this two-storey house has the 17th century characteristics, and is one of the oldest houses in Bursa. The entrance is through the garden on the west side. Thw house is of a great interest because of the painted decoration typical of the period, the woodwork embellishing the ceilings and the wooden wardrobes and cupboards. The Ottoman House Museum is a work of art made by Bursa's masters. Source: Bursa Provincial Directorate of Culture and Tourism.

Müze
Kültür Turizmi
Bursa'nın merkez ilçesi Osmangazi'nin Muradiye Mahallesindedir. Muradiye Cami ve Türbeleri karşısında yer almaktadır. Tophane semtinden gelen yol ile veya Çekirge Caddesinden Muradiye Devlet Hastanesine giden yol ile ulaşılabilir. Situated on the Muradiye street in the Osmangazi district of Bursa, the museum is just located in front of the Muradiye complex. You can access it through the road going from the Tophane neighborhood or from the Çekirge avenue to the Muradiye Hospital.
Muradiye Mahallesi Hamzabey Caddesi (Kaplıca Caddesi) Osmangazi/BURSA

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4992    Eklenme Tarihi : 24 Ocak 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 15 Mayıs 2018 Salı