­ ULUDAĞ KAMP VE KULLANIM ALANLARI | Kültür Portalı

Uludağ Kamp ve Kullanım Alanları - Bursa

Uludağ Kamp ve Kullanım Alanları Uludağ Milli Parkı'nda günübirlik ve konaklamalı olmak üzere ziyaretçilere hizmet verilmektedir.

Karabelen: Uludağ Milli Parkı ana girişi olan Karabelen yaylası Bursa’ya 22 kilometre uzaklıktadır. Günübirlik kullanıma uygun alt yapının mevcut olduğu Karabelen’de piknik masaları, çeşmeler, WC ve Milli Park Müdürlüğünün iki hizmet evi bulunmaktadır. Karabelen yaz aylarında hemşehri derneklerinin şenlikler yaptıkları bir bölgedir. Gişelerden hemen önce sağa sapan yol ise Bağlı ve Soğukpınar köylerine iner.

Kirazlıyayla: Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıktaki Kirazlıyayla Sarıalan ve oteller bölgesine ulaşımda geçiş noktasıdır. Otel ve kamuya ait bir misafirhane ile Milli Park Müdürlüğü hizmet binalarının bulunduğu Kirazlıyayla'da bahar aylarında su ile kaplı Gölcük mevkii veya sanatoryum göletine doğa yürüyüşleri yapılabilir.

Sarıalan: Teleferiğin son istasyonunun bulunduğu 1.650 metre yükseklikteki Sarıalan genellikle günübirlik kullanım amacıyla tercih edilen bir yayladır. Çadır kamp alanı, bungalovlar, barakalar, et-mangal lokantaları, hediyelik eşya satış dükkânları, çocuk oyun alanları ile cami mevcuttur. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne ait bungalov ve barakalar Temmuz-Eylül ayları arasında 15’er günlük devrelerde kiralanabilmektedir.

Çobankaya: Bakacak yolu üzerinde Çobankaya’ya oteller Bölgesinden karayolu veya Sarıalan’dan orman içi patikadan ulaşılır. Çobankaya orman içi kamp ve dinlenme alanında Kızılay aile kampı, kır gazinosu ve satış büfesi, Milli Park Müdürlüğü’ne ait işçi pansiyonu, sıhhi tesis kompleksi (banyo, WC), cami gibi hizmetler mevcuttur. Softaboğan şelalesine uzanan doğa yürüyüş parkuru bu mevkiden geçer.

Bakacak: Açık havalarda Bursa ve Marmara denizinin seyredilebildiği önemli bir manzara seyir noktasıdır. Bakacak’a oteller bölgesinden araçla ulaşılabilir. Osmanlı Devleti döneminde Ramazan başlangıcının ateş yakılıp top atılarak duyurulduğu bu noktalara Radyolink istasyonu bulunmaktadır.

Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi

Bursa Turizm Aktiviteleri

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 35441    Eklenme Tarihi : 01 Mart 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 08 Temmuz 2020 Çarşamba