­ AÇIK HAVA SPORLARI | Kültür Portalı

Açık Hava Sporları - Bolu

Bolunun orman içindeki yerleşimi, yüksek rakımı, rutubet oranı, bol oksijenli temiz havası sadece kendi halkına değil, bu imkanları kendi bölgelerinde bulamayan sporculara ve sporla turizmi birarada yaşamak isteyen turistlere de ideal bir ortam sunmaktadır. Bölge, coğrafik olarak, dağ sporları, doğa sporları, yamaç paraşütü, profesyonel takımların kamp merkezi, gençlik kampları merkezi ile kış ve yaz sporları için ideal bir ortama sahiptir. Yukarıda anlatılan özellikleri ve mevcut spor tesisleri ile futbol turizminde önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Bu nedenle yerli ve yabancı spor kulüpleri için ideal bir kamp yeri konumundadır. Her yıl bir çok yerli ve yabancı spor kulübü ilimizde kamp yapmaktadır.

İlimizde Yapılmakta Olan Spor Turizmi Aktiviteleri:

Yamaç Paraşütü: Abant Bölgesi, Çele Tepesi.

Su Sporlar: Aladağ Göleti, Yeniçağa Gölü.

Dağcılık : Kartalkaya, Köroğlu Dağları, Seben.

Kış Sporları: Kartalkaya, Gerede Arkut Dağı.

Çim Kayağı: Esentepe.

Ornitoloji (Kuş Gözetleme): Yedigöller, Abant, Sülüklü Göl, Yeniçağa Gölleri.

Sportif Balıkçılık: Abant, Gölcük, Yedigöller, Sünnet, Çubuk, Sülük, Karamurat, Karagöl, Yeniçağa Gölleri ile Gölköy, Aladağ, Saraycık, Çayköy Göletleri.

Botanik (Bitki İnceleme) Turizmi: Başta Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü Tabiat Parkı olmak üzere tüm göllerimiz, tabiatı koruma alanlarımız ve ormanlarımızda bu turizm çeşidi yapılabilmektedir.

Kaynak: Bolu Kültür ve Turizm Rehberi, 2010, Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kamp ve Karavan Turizmi

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2219    Eklenme Tarihi : 20 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 07 Kasım 2018 Çarşamba