­ ESKİ BELEDİYE BİNASI | Kültür Portalı

Kültür Envanteri Anıt

Eski Belediye Binası - Balıkesir

Kimlik
Adı Eski Belediye Binası
Envanter No 37
Harita No -
Mah. Köy - Mevkii
Adres Anafartalar Cad. Balıkesir
Pafta 2
Ada 4
Parsel 10
Koruma Durumu
Koruma Derecesi - Anıtsal
Koruma Derecesi - Çevresel
Koruma Derecesi - Aykırı
Bugünkü Sahibi
Bakımından Sorumlu Olması Gereken Kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığı
Diğer Özellikler
Yaptıran Karesi Sancağı Defterdarı Giridi-Zade Mehmet Paşa
Yapım Tarihi 1840
Yapan
Kültür Dönemi
Kitabe
Vakfiye
Genel Tanım Müze teşhir Binası olarak kullanılan tarihi bina 1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Giridi-Zade Mehmet Paşa Konağı olarak yaptırılmıştır. Bu konak 19.yy’ın sonunda yanmış ve Mehmet Paşa’nın torunu Halit Paşa tarafından bugünkü şekliyle yeniden yaptırılmıştır. Bina Kurtuluş savaşı yıllarında önemli toplantıların yapıldığı ve önemli hizmetlerin verildiği bir mekan olması dolayısıyla Müzeye dönüştürülmüştür. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgalinin akabinde Balıkesirlilerin toplanarak silahlı mücadele kararının alındığı Kuva-yi Milliye ateşinin parladığı bu bina uzun yıllar 2. Kolordu Komutanlığına ve Ali Hikmet Paşa’ya karargah vazifesi görmüştür. 6 Eylül 1996 yılında da Kuva-yi Milliye Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Kaynak: 2010 yılında Balıkesir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü' nce hazırlanıp İl Özel İdaresince bastırılan Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.
Kullanım Durumu
Koruma Durumu
Taşıyıcı Yapı
Üst Yapı
Dış Yapı
Süsleme Elemanları
Rutubet
Ayrıntılı Tanımı
Yapılan Onarımlar Bu konak 19.yy’ın sonunda yanmış ve Mehmet Paşa’nın torunu Halit Paşa tarafından bugünkü şekliyle yeniden yaptırılmıştır.
Ayrıntılı Tanımı Bina Kurtuluş savaşı yıllarında önemli toplantıların yapıldığı ve önemli hizmetlerin verildiği bir mekan olması dolayısıyla Müzeye dönüştürülmüştür. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgalinin akabinde Balıkesirlilerin toplanarak silahlı mücadele kararının alındığı Kuva-yi Milliye ateşinin parladığı bu bina uzun yıllar 2. Kolordu Komutanlığına ve Ali Hikmet Paşa’ya karargah vazifesi görmüştür. 6 Eylül 1996 yılında da Kuva-yi Milliye Müzesi olarak hizmete açılmıştır.
Su VAR
Elektrik VAR
Isıtma VAR
Orjinal Kullanım
Bugünkü Kullanımı Müze
Önerilen Kullanım
Tescil Kararı GEEAYK/ 14.03.1986/2134
Yayın Dizini
Ekler
Revizyon

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 1275    Eklenme Tarihi : 16 Temmuz 2013 Salı    Güncellenme Tarihi : 14 Temmuz 2014 Pazartesi