­ ŞEYH LÜTFULLAH CAMİSİ | Kültür Portalı

Şeyh Lütfullah Camisi - Balıkesir

Lütfullah Mahallesi’nde yer almaktadır. Cami 1429’da yapılmıştır. XVI. yüzyılda Hacı Bayram-ı Veli’nin arkadaşlarından Şeyh Lütfullah tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Orijinal konumu ile günümüze gelemeyen cami, 1907’de yenilenmiştir. Dikdörtgen plânlı kesme taş bir yapıdır. Son cemaat yerine üç basamaklı bir merdivenle çıkılır. Cephesi son cemaat yerinin üstüne rastlayan kadınlar mahfilinden ötürü iki katlı bir görünümdedir. İbadet yeri, düz ahşap bir çatı ile örtülü olup, mihrap duvarına dört, duvarlara da üçer pencere açılmıştır. Mihrap taştan, minberi ise ahşaptandır. Tek şerefeli kesme taş minaresi kare bir kaide üzerine silindirik biçimde oturtulmuştur. Caminin avlusunda sekiz köşeli, üzeri saçaklı bir kubbe ile örtülü şadırvanı bulunmaktadır.

Kaynak: Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sitesi http://www.balikesirkulturturizm.gov.tr/TR,65923/tarihi-yapilar.html , sitesinden 03.07.2014 tarihinde alınmıştır.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Cami
İnanç-Kültür Turizmi
Balıkesir merkezde bulunan Lütfullah Mahallesi'ne Gazi Bulvarı yolundan ulaşılabilir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Lütfullah Mahallesi Gazi Bulvarı

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9455    Eklenme Tarihi : 21 Şubat 2013 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 09 Aralık 2021 Perşembe