­ ADRAMYTTEİON ANTİK KENTİ | Kültür Portalı

Adramytteion Antik Kenti - Balıkesir

Adrmytteion Antik Kenti bölgesindeki 1950 ve 1960’larda konut yapımı sebebiyle oluşan yıkıma karşın hakkında erken bilgi sahibi olunan bölgenin önemli antik şehirlerinden biridir. Antik çağ tarihçilerinden özellikle Strabon, sonrasında Heredot ve Stephanos Byzantinos’un eserlerinde görkemli yerleşimleri bahis konusu edilen bölgede odak noktasını Adramytteion şehri oluşturuyordu. Bugünkü Ören bölgesinde kurulu olan eski şehrin önemli bir liman şehri olduğu antik çağ tarihçileri tarafından vurgulanmaktadır. Şehrin kuruluş tarihi ile ilgili çeşitli antik bilgiler ve savlar vardır. Adramytteion’un Lidya Dönemi'nde, M.Ö. 6’ıncı yüzyılda Lydia kralı Alyates’in oğlu Adramys tarafından kurulduğu tezi olduğu gibi, şehrin bölgede Lidya döneminden yaklaşık bin yıl önce yaşamış Anadolu halklarından Luwi’ler tarafından kurulduğu ve isminin “Adra-Mudra” olduğu tezi de ileri sürülmektedir.

Kalkolitik dönemden başlayarak, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde yani çok uzun bir tarih sürecinde varlığını sürdüren Adramytteion şehrindeki arkeolojik kazı çalışmaları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Murat Özgen danışmanlığında sürdürülmektedir. 2012 yılından beri sürdürülen kazılar Bergaz Tepe, Ören Meydanı ve Antik Liman olmak üzere üç ayrı noktada yoğunlaşmaktadır. Bergaz Tepe'de yapılan sondaj çalışmaları sonucunda, tepede Bizans Dönemi'nden tarih öncesi döneme kadar uzanan kültür katlarını içeren nitelikte bir tabakalaşma olduğu anlaşılmıştır. Kazılarda ortaya çıkarılan Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait mimari parçaların yerinde sergilenmesi amacıyla Burhaniye Belediyesi sponsorluğunda yapılması planlanan Ören Arkeoloji Parkı bölgenin kültür turizmine canlılık getirecek, geç de olsa önemli bir arkeolojik alan hak ettiği değere kavuşacaktır.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Antik Kent
Kültür Turizmi
Adramytteion Antik Kenti Burhaniye İlçesi’nin 2 kilometre kadar batısında bulunan Karataş Mevkii'nde, Ören Tepe’yi de içine alan geniş bir alanda kurulmuştur. Doğusunda antik Madra Dağları, kuzeyinde de İda (Kaz) Dağları ile çevrili, Havran ile Karınca Çay arasında bulunan, körfez kıyısında kurulu antik kente karayolu ile ulaşılabilir.
Burhaniye Ören Beldesi'nde olduğundan şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
0 (554) 567 09 57
http://kazdagiekoturizm.com/

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 20303    Eklenme Tarihi : 17 Haziran 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 16 Nisan 2021 Cuma