­ YÖRÜK ALİ EFE EVİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Yörük Ali Efe Evi Müzesi - Aydın

Milli Kahraman Yörük Ali Efe’nin İzmir’den dönüşünden ölümüne kadar yaşadığı Yenipazar ilçe merkezindeki evi 1980’li yıllarda çıkan yangında tamamen yanmıştır. 1995 yılında Aydın Valiliği tarafından Kültür Bakanlığı'na yapılan öneri kabul görmüş, Yörük Ali Efe’nin mirasçıları evin müze yapılması koşulu ile evi Kültür Bakanlığı'na bağışlamışlardır. Tahsis işlemleri 1999 yılında tamamlanmıştır. Evin aslına uygun restorasyonu ve bahçe tanzim çalışmaları sonucu teşhire hazır hale getirilmiştir. 

Yörük Ali Efe’nin kullandığı şahsi eşyaları da varisleri tarafından müzeye bağışlanmıştır. Aydın Müzesi Etnografya seksiyonundan devredilen eserlerin yanı sıra, Aydın Müzesi Kıymet Takdir Komisyonu’nca piyasadan alınan ve vatandaşların bağışladığı malzemelerle yapılan teşhir çalışmaları kısa sürede tamamlanmıştır.

Yörük Ali Efe’nin Muslukuyu Mezarlığı’ndaki mezarı da Bakanlar Kurulu kararı ile müze bahçesindeki yerine taşınmıştır. Yörük Ali Evi Müzesi Aydın Müzesi Müdürlüğü bağlı bir birim olarak 8 Haziran 2001 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Kaynak: Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aydın Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Aydın Efeler merkez İlçeden Büyükşehir Belediyesinin otobüsleri ve Yenipazar minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.
Yörük Ali Efe Evi Müzesi, Çarşı Mahallesi, Akgün Sok. 09350 Yenipazar/Aydın

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 9041    Eklenme Tarihi : 16 Mayıs 2019 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 24 Şubat 2021 Çarşamba