­ DAMLATAŞ MAĞARASI | Kültür Portalı

Damlataş Mağarası - Antalya

Damlataş Mağarası 1948 yılında, liman inşaatında kullanılacak taş için ocak açılması sırasında bulunmuştur. Mağara tarihi yarımadanın batı kıyısındadır. Mağaranın giriş kısmında 50 metrelik bir geçit vardır. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra silindirik bir boşluğa gelinir. Buradan, mağaranın tabanına inilir. Yan kristalize kalker içinde bulunan mağaranın sarkıt ve dikitleri 15 bin yılda oluşmuştur. Mağaraya, sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları nedeniyle Damlataş adı verilmiştir.
 
Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi Damlataş Mağarası, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da ünlüdür. Doktor kontrolünde, mağarada belli bir süre oturarak 21 günlük tedavi kürü uygulayan hastalar vardır.
 
Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Mağaranın havası yaz kış değişmez; sıcaklık 22 santigrat derece, rutubet yüzde 95, sabit basınç 760 mm’dir. Mağaranın havasında yüzde 71 azot, yüzde 20,5 oksijen, on binde 2,5 karbondioksit ve bir miktar radyoaktivite ile iyonlar bulunmaktadır. Mağaraya giriş ücretlidir. Çevresinde küçük bir çarşı vardır, önü ise plajdır.
 
Fotoğraf: Gülcan Acar
 
Kaynak: "Damlataş Mağarası", Antalya Mağaraları, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (2015)
 
Mağara
Doğa Turizmi
Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Saray Mahallesi, Damlataş Caddesi, No: 81 Alanya / Antalya

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 148115    Eklenme Tarihi : 22 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 09 Mayıs 2023 Salı