­ ANTALYA ATATÜRK EVİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Antalya Atatürk Evi Müzesi - Antalya

Antalya’yı üç kez ziyaret eden Atatürk, 6 Mart 1930’daki ilk ziyareti sırasında Lara Yolu üzerindeki Erenkuş Mevkii'nde denizi, sahilleri, karla kaplı Beydağları’nın manzarasını seyretmiş ve “Hiç şüphesiz Antalya yeryüzündeki en güzel yerdir.”  demiştir. Günümüzde Antalya’ya gelen ziyaretçiler, Atatürk ile aynı his ve düşünceleri paylaşıyor ve kentin, doğal ve kültürel mirasları ile eşsiz bir yer olduğunu düşünüyorlar. Ziyaretleri sırasında Atatürk’e tahsis edilmiş olan köşk, onun ziyaretleri anısına müzeye dönüştürülmüştür.

İki katlı dikdörtgen şeklinde planı olan köşk, 1986’dan beri Atatürk Evi Müzesi olarak halka hizmet vermektedir. Köşkün alt katında, Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretleri ile ilgili fotoğraf sergisi, Atatürk ve Antalya’ya dair belgesellerin izlenebileceği bir oda, bir yemek odası ve bir büro; üst katında ise Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir oda bulunmaktadır. Ayrıca bir toplantı odası, çalışma odaları, yatak odası ve hatıra paraların sergilendiği özel bir bölüm de yer almaktadır.

Kaynak: “Atatürk Evi Müzesi”, Kasım Sonkaya, Antalya Tanıtım Kitapçığı, T.C. Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya, 2016. (s. 22 – 23)

Antalya Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Antalya şehir merkezinde yer alan Atatürk Evi Müzesi'ne özel araçlarla ya da şehir içi toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilir.
Haşim İşcan Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No: 11 Muratpaşa / ANTALYA
antalyamuzesi@kultur.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 20509    Eklenme Tarihi : 25 Ocak 2019 Cuma    Güncellenme Tarihi : 17 Mayıs 2021 Pazartesi