­ DAĞ VE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ | Kültür Portalı

Dağ ve Doğa Yürüyüşü - Antalya

Antalya; iklimi, coğrafi yapısı, tarih ve kültürle iç içe geçmiş doğal güzellikleriyle, dağ ve doğa yürüyüşü sporları açısından çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Toros Dağları’nın batı uzantılarından Beydağları; Elmalı Ovası’nın güneybatısında yer alan Akdağ; Kıbrık Deresi'nin doğusundan başlayarak doğuda Avlan Gölü'ne kadar uzanan Susuz Dağlar; dağ ve doğa yürüyüşü etkinlikleri için eşsiz yerlerdir. Tekedoruğu, Bakirli Dağı, Tahtalı Dağı ve Kızlar Sivrisi, Beydağları'nın önemli doruklarıdır. Tahtalı Dağı'na tırmanış, Akdeniz'i gören sırtlar üzerinden yapıldığında eşsiz manzaralar sunar. Yıl boyu Beydağları'na gezi düzenlemek olanaklıdır; ancak Nisan, Mayıs, Haziran ayları, iklimin uygunluğu ve yörenin flora zenginliğinin belirdiği dönem olması nedeniyle daha uygundur.

Antalya’da dağ ve doğa yürüyüşü yapılan pek çok parkurda yürüyüşçülere, eşsiz doğal güzelliklerin yanı sıra, tarihi ve arkeolojik zenginlikler de eşlik etmektedir. Yeni eklenen rotalarla uzunluğu 540 km’yi bulan ve izleği boyunca 19 antik kenti birbirine bağlayan Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilmektedir.

Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanır. Sahil ve dağlar arasından geçen; genel olarak Roma yolları, eski patikalar ve katır yollarından oluşur. Parkur boyunca  Kabak Koyu, Cennet Koyu, Kelebekler Vadisi, Patara, Kekova, Korsan Koyu, Gelidonya Feneri, Adrasan, Çıralı… gibi doğal güzellikleri; Antiphellos, Sdyma, Letoon, Limyra, Simena, Xanthos, Patara, Apollonia, Chimera, Myra, Olympos, Phaselis… gibi antik kentleri görmek; bakir koylarda yüzerek yol üzerindeki yerleşim birimlerinde, konaklama tesislerinde ya da kurulacak çadırlarda konaklamak mümkündür.

Antalya’da dağ ve doğa yürüyüşü kapsamında değerlendirilebilecek bir başka önemli rota; bir kolu Perge, diğer kolu Aspendos’tan olmak üzere, Antalya il sınırları içinden başlayıp Eğirdir Gölü’nün kuzeydoğusunda, Isparta’nın Yalvaç ilçesinde sona eren St. Paul (Aziz Paulus) Yolu’dur. 500 km toplam uzunluğu ile Likya Yolu’ndan sonra, Türkiye’nin işaretlenmiş en uzun mesafeli ikinci uluslararası doğa yürüyüşü özelliğine sahip olan St. Paul Yolu’nu dağ ve doğa yürüyüşünün yanı sıra, kültür turizmi ve inanç turizmi kapsamında, her yıl çok sayıda turist yürümektedir. Yürüyüş rotası harita üzerine işaretlendiği gibi, arazide de yürüyüş güzergahları ve yönleri, tabelalar ve kırmızı-beyaz renkli boyalarla işaretlenmiştir. Tamamı yaklaşık 14 gün süren yürüyüş programı boyunca yürüyüş rotası üzerinde bulunan doğal güzelliklerin yanı sıra çok sayıda antik kenti görmek; köy evlerinde, küçük pansiyonlarda ya da çadırlarda konaklamak mümkündür.  

Kaynak:

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, http://www.antalyakulturturizm.gov.tr/ , 2019

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, http://www.likyayolu.gov.tr/ , 2019

“St Paul (Aziz Paulus), Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  http://www.ispartakulturturizm.gov.tr/TR-71232/st-paul-aziz-paulus.html , 2019

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 6668    Eklenme Tarihi : 04 Nisan 2014 Cuma    Güncellenme Tarihi : 17 Mayıs 2019 Cuma