­ ŞEHİT CUMA DAĞ TABİAT TARİHİ MÜZESİ | Kültür Portalı

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi - Ankara

Türkiye’nin ilk ve en büyük tabiat tarihi müzesidir. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde 7 Şubat 1968 tarihinde, kurumun arazi çalışmalarında toplanan örneklerin sergilenmesi ve depolanması amacıyla kurulmuştur. Müze, yerleşke içinde yapılan yeni binasında hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden derlenmiş, doğa tarihini anlatan çok sayıda fosil, kayaç, mineral ve maden örnekleri müzede sergilenmektedir. Üç kattan oluşan müzenin giriş katında uzaya yolculuk yapacak, güneş sistemi içindeki gezegenleri yakından tanıyacak, ay taşı, yıldırım taşı ve uzayın postacıları olan gök taşlarını inceleme fırsatı bulunmaktadır.

Görme engelli vatandaşlar için hazırlanmış özel bölüm ile de Türkiye’de bir ilk uygulamaya daha imza atılmıştır. Okul öncesi ve ilkokul öğrencileri için eğitim alanı ve sosyal etkinlikler için sergi alanı, kafeterya ve konferans salonu da binanın giriş katında yer almaktadır. Geçmiş yaşantıların kanıtları olan omurgalı ve omurgasız hayvanlara ait fosiller ve bitki fosilleri, 140 milyon yıl öncesine ait etobur dinazorlar, Maraş Fili ve balina iskeleti müzenin birinci katında yer alırlar.

Diyorama Bölümü (Türkiye’nin hayvan ve bitkilerine ait canlandırma vitrinleri), mağara modeli, çökelme ortamını gösteren maket ve Prehistorya (tarih öncesi insanların kullandığı alet ve malzemelerin sergilendiği) bölümü yine müzenin birinci katında yer alır. Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden mineraller, süs taşları ve kayaç örnekleri ile Türkiye’de madenciliğin tarihine ilişkin örnekler müzenin ikinci katında yer alır.

Müzeyi ziyaret etmek isteyen gruplar http://www.mta.gov.tr/v3.0/muze/randevu adresinden randevu alabilirler.
Enerji Parkını ziyaret etmek isteyen gruplar http://www.mta.gov.tr/v3.0/muze/randevu-enerji-parki adresinden randevu alabilirler.

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Tatil Günleri: Pazartesi

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kaynak: Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü 

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi 

Ankara Gezilecek Yerler

Müze
Kültür Turizmi
Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA (Öğretmenler caddesi üzerinde bulunan kapımızdan giriş yapılabilir.) EGO Otobüs hatları: 132: ODTÜ- Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus 133: ODTÜ- Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus Kızılay Güvenpark’tan binilebilir. Minibüs- Dolmuş Hatları: Ulus- Yüzüncü Yıl- Çiğdem mahallesi Kızılay- Yüzüncü Yıl- Balgat Sıhhiye- Yüzüncü Yıl- Balgat
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Eskişehir Yolu - Balgat
0 (312) 201 23 96
muze1@mta.gov.tr

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3616    Eklenme Tarihi : 21 Ağustos 2014 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 05 Aralık 2019 Perşembe