­ YÜZBAŞI AGÂH EFENDİ ŞEHİTLİĞİ | Kültür Portalı

Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği - Afyonkarahisar

Afyonkarahisar ili merkez ilçesine bağlı Büyük Kalecik Kasabası içerisindedir. Afyonkarahisar şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Büyük Taarruz’un 2'nci günü, 27 Ağustos 1922'de kendilerinden çok güçlü olan 2 bin 500 kişilik düşman tümeni ile Başkomutanlık karargâhının bulunduğu Kocatepe’ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgesini almakla görevlendirilen 24 yaşındaki 12'nci Tümen 36'ncı Piyade Alayı 6'ncı Bölük Komutanı Bayburtlu Ziver Bey oğlu Yüzbaşı Agâh Efendi, komutasındaki 150 Mehmetçik ve Sinoplu Üsteğmen Feyzullah ile birlikte düşman kuvvetlerinin içerisine kadar dalmış ve düşmana ağır kayıplar verdirdikten sonra, Feyzullah Efendi ve 101 Mehmetçik ile birlikte kendisi de şehit düşmüştür.

Bu kahramanlar adına yapılan şehitlik, ilk olarak 26 Ağustos 1972 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra, 1993 yılında Kültür Bakanlığı tarafından şehit kabirleri, bir anıt, tören alanı, geçiş yolları yapılmış, Ağâh ve Feyzullah Efendilerin mezarlarının üzeri Selçuklu Mimarisi tarzında kemerli bir kubbe ile kapatılarak, şehitliğe sahip olduğu manevi değere yaraşır bir görünüm kazandırılmıştır. Ayrıca yola bakan duvarının önüne çeşme yapılarak yoldan geçenlerin istifadelerine sunulmuştur.

Kaynak: "Anadolu'nun Kilidi AFYON" kitabından 13.03.2013 tarihinde kaydedilmiştir.

Şehitlik
Kültür Turizmi
Afyonkarahisar ili merkez ilçesine bağlı Büyük Kalecik kasabası içerisindedir. Afyonkarahisar şehir merkezine 12 km. uzaklıktadır.
Büyük Kalecik Kasabası- Afyonkarahisar

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 3689    Eklenme Tarihi : 13 Mart 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 18 Şubat 2020 Salı