­ ÖMER-GECEK TERMAL TURİZM MERKEZİ | Kültür Portalı

Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi - Afyonkarahisar

ÖMER-GECEK TERMAL TURİZM MERKEZİ

Ömer Kaplıcası

Şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Ömer Kaplıcası 125 yıllık havuzu ile özellikle çocuk felci gibi rahatsızlıklara çözüm sunar. Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nin dokuzuncu cildinde bu kaplıcadan bahseder. Kaplıcada bulunan mezar taşında, Ömer Dede isimli bir ermiş çobanın asası ile yeri kazarak bu kaynağı bulduğu yazılıdır. Eskiden beri kullanılan kaplıcanın tarihi hakkında bir bilgi bulunmamakla beraber, kaplıcanın büyük havuzunu yaptıran kişiye ait kitabede 1889 tarihi bulunmaktadır.

Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, Ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoni örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

NASIL GİDİLİR:

Afyonkarahisar-Kütahya Karayolu üzerinde bulunan Ömer Kaplıcası, Gecek Kaplıcası’nın yakınında ve İl merkezine 15 km. uzaklıktadır. Şehir içi minibüslerle ulaşım mümkündür.

Gecek Kaplıcası

Şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Gecek Kaplıcası, ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Banyo tedavisi ile romatizmal rahatsızlıklar, nevralji, nevrit, polinevrit tedavilerinde, ortopedik müdahale geçirenlerin fiziksel rehabilitasyonunda, metabolizma ve kadın hastalıklarında faydası gözlenmiştir. 

Ayrıca içme olarak faydalanıldığında ise şişmanlık ve diyabetik rahatsızlıklarda da olumlu sonuçlar alınmıştır.

NASIL GİDİLİR:

Afyonkarahisar’ın Kuzeybatısında, İl merkezine 16 km. uzaklıkta bulunan Gecek Kaplıcası, Afyonkarahisar-Kütahya Karayolu ile Afyonkarahisar-Uşak-İzmir demiryolu üzerindedir. Şehir içi minibüslerle ulaşım mümkündür.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 12491    Eklenme Tarihi : 04 Mart 2013 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 11 Şubat 2020 Salı