­ MİSİS HÖYÜK VE KÖPRÜSÜ | Kültür Portalı

Misis Höyük ve Köprüsü - Adana

Misis Höyük ve Köprüsü Adana il merkezinin 27 km. doğusunda, Yüreğir ilçesi Yakapınar Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Mopsuhestia Antik Kenti’ni Truva kahramanlarından Mopsos’un kurmuş olduğu söylenmektedir. Mopsos, savaşın ardından buraya gelerek kenti baştanbaşa onarmasından dolayı kente Mopsos’un yurdu anlamına gelen Miopsusestia olarak anılmaya başlanmış, bu isim zaman içinde değişerek Misis adını almıştır.

Misis Höyük’te yapılan kazı çalışmaları ile yerleşim tarihinin MÖ 7.000’li yıllara kadar uzandığı belgelenmiştir. Höyük Kalkolitik, Eski Tunç Çağı, Hitit, Demir Çağı, Hellenistik Dönem, Roma Dönemi ve Ortaçağ’da yerleşim görmüştür. Roma ve Bizans Dönemi’nde önemli bir merkez olan Kent, Ceyhan Nehri’ne bakan kireçtaşı sırt üzerinde ve Ceyhan Nehri’nin doğu ve batı kenarına kurulmuştur. Köprü MS 4. yy.da Roma İmparatoru Flavius Julius Constantius tarafından Ceyhan Nehri’ni aşmak için dokuz gözlü olarak yaptırılmış, MS 6. yy.da Bizans İmparatoru I. Justinian tarafından onarılmıştır. Misis’te, kenti doğu batı yönünde bağlayan dokuz gözlü taş köprü, akropoldeki surlar, su kemerleri, hamam, kaya mezarları, kentin kuzeyinde stadion, güneyinde tiyatro kalıntısı ve Selçuklu Dönemine ait Havraniye Kervansarayı önemli ayakta kalan eserlerdir.

Köprü ile ilgili bir efsaneye göre ölümsüzlük ilacını bulan Lokman Hekim köprüden geçtiği sırada ölümsüzlük ilacının formülünün yazılı olduğu kağıdı nehre düşürüp kaybettiği rivayet edilir.

Kaynak: Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

 

 

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2636    Eklenme Tarihi : 15 Nisan 2021 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 16 Nisan 2021 Cuma