­ CUMAYERİ DOKUZDEĞİRMEN KÖYÜ-MELENAĞZI KÖYÜ YÜRÜYÜŞ VE RAFTİNG PARKURLARI | Kültür Portalı

Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü-Melenağzı Köyü Yürüyüş ve Rafting Parkurları - Düzce

Dokuzdeğirmen ve Melenağzı arasındaki 24 km'lik parkurdur. Parkur çoğunlukla köy içlerinden geçerek sahile kadar ulaşır. Kolay bir parkurdur. Her mevsim yürünebilir.

Düzce ili orman içi patikaları, dere yatakları ve yaylalarıyla pek çok yürüyüş güzergahına ev sahipliği yapmaktadır. Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gümüşova, Gölyaka, Kaynaşlı, Yığılca ve İl Merkezi olarak sekiz farklı bölümde toplanır. Parkurların en büyük özelliği şelale, mağara, yayla ve göllerden oluşan doğal güzellikler, koruma altına alınan özel alanlar, tarih, kültür ve yerel yaşam tarzının aynı atmosfer içinde yaşanması ve görülmesidir.

Doğal güzellikleri ve alternatif doğa sporlarına uygunluğu ile son yıllarda dikkat çeken Cumayeri-Dokuzdeğirmen Köyü, yanından geçen Büyük Melen Nehri, raftinge elverişli 13 km’lik parkuru ile Türkiye’nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı bölgedir. İlçe merkezine 3 km mesafede bulunan Dokuzdeğirmen Köyü, içinden geçen melen çayı üzerine kurulmuş 9 adet su değirmenlerinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Bölgede yılın her dönemi profesyonelce rafting ve kano yapılmaktadır. Dokuzdeğirmen Köyü rafting alanına 5 km mesafede bulunan Harmankaya Şelalesi kendi görkemli görüntüsünün yanında 700 m’lik orta zorlukdaki yürüyüş parkuru ile bölgenin saklı cenneti. Bölge doğa yürüyüşü ve foto safari için oldukça uygundur. Köy meydanında 600 yaşında, 20m boyunsa, 3.6 m çapında, 11 m çevre genişliğinde anıt çınar ağacını izleme ve altında oturup sohbet etme zevkini tadabilirsiniz. Eski evler ve su değirmenleri arasında bulunan rafting tesislerinde lezzetli bir sazan balığı yada melen balığı yemek için uğramanızı tavsiye ederiz.

Dokuzdeğirmen Köyü-Melenağzı Köyü Yürüyüş ve Rafting Parkurları:

Rafting,restoran, oryantiring, anıt ağaç, su değirmeni, Harmankaya Şelalesi, Melenağzı Köyü sahili,cami, sivil mimari örnekler.

Dokuzdeğirmen Köyü-Melenağzı Köyü Yürüyüş ve Rafting Parkurlarına Nasıl Gidilir:

Düzce İstanbul yolu Cumayeri sapağından Dokuzdeğirmen Köyüne ulaşılarak yürüyüşe geçilir.

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 2701    Eklenme Tarihi : 05 Mayıs 2017 Cuma    Güncellenme Tarihi : 07 Kasım 2018 Çarşamba