­ KIRSAL TURİZM | Kültür Portalı

Kırsal Turizm - Antalya

Eko turizm, çevreye duyarlı; zarar vermeden yerel imkânların geliştirilmesi, köylerde de turizmden faydalanılmasını sağlayacak, sürdürülebilir bir turizm çeşididir. Son yıllarda Bakanlığımız, Valiliğimiz ve sektör işbirliğiyle eko turizm alanındaki çalışmalar hızlandırılmış, tanıtım faaliyetleri arttırılmış; kültürümüz, tarihimiz ve doğamız da ön plana çıkarılarak dünyadaki yerini alması sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde yeryüzü kaynakları korunarak kullanılmış, yerel halkın katılımı sağlanmış, maceraperest yabancı misafirler için muhteşem bir turizm çeşidi ortaya çıkmıştır.

Eko-turizmin alt sektörlerinden biri olan kırsal turizm; doğal çevre ve tarımla bütünleşen, ayrıca diğer turizm türleriyle de son derece kolay entegre olabilen, çevresel etkisi düşük bir turizm türüdür. Tarımsal turizm, köy turizmi, çiftlik turizmi ve yeşil turizm gibi kırsal alanda yapılan turizm türlerini de kapsamaktadır. Antalya’da Kaş, Kumluca, Kemer, Konyaaltı, Elmalı ilçelerinde gönüllü veya misafir kabul eden ekolojik tarım çiftlikleri bulunmaktadır. Doğal ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra, yüksek tarımsal üretimi, yayla kültürü ve ikinci konut edinme taleplerinin yüksekliği gibi nedenlerle, Korkuteli, Elmalı, Manavgat, Gazipaşa, İbradı, Akseki, Gündoğmuş ve Kaş gibi ilçelerde de önemli bir kırsal turizm potansiyeli bulunmaktadır.

Kaynak:

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, http://www.antalyakulturturizm.gov.tr/, 2019

"Kırsal (Rural) Turizm, Ekoturizm Sektör Raporu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, 2012, https://www.baka.org.tr/uploads/1349952547EKOTURiZM-SEKTOR-RAPORU-11EYLUL.pdf

 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 4750    Eklenme Tarihi : 04 Nisan 2014 Cuma    Güncellenme Tarihi : 21 Mayıs 2019 Salı