­ ALTIN ÖRÜMCEK WEB ÖDÜLLERİ'NDE 2'NCİ OLDUK | Kültür Portalı

Altın Örümcek Web Ödülleri'nde 2'nci Olduk - Ankara

34 kategoride toplam 1753 projenin yarıştığı 15'inci Altın Örümcek Web Ödüllerinde, jüri değerlendirmeleri sonucu finale kalan 325 proje arasından kazananların açıklandığı ödül töreni, 31 Ekim Salı günü İstanbul'da gerçekleştirildi. 15'inci Altın Örümcek Web Ödülleri'nde Portal&Haber Kategorisinde yarışan 53 proje arasından 2'nci olduk.
Haber ve Duyurular
02.11.2017
Ulusal
Doruk Bilişim Teknolojileri

Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve internet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması ve hakkettiği yeri bulması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla düzenlenen, geleneksel hale gelmiş, Türkiye’deki ilk ve tek bağımsız organizasyondur.

2002 yılından bu yana Doruk Bilişim Teknolojileri (DorukNet) tarafından düzenlenen Altın Örümcek Web Ödülleri Yarışması’nda 2016 yılında “Kamu Kurumu” kategorisinde 3’üncülük ödülünün sahibi olan Türkiye Kültür Portalı, bu yıl 15’incisi düzenlenen ve 34 kategoride toplam 1753 projenin yer aldığı yarışmada “Portal&Haber” kategorisinde yarışan 53 proje arasından 2'nci oldu. Jüri değerlendirmeleri sonucu finale kalan 325 proje arasından kazananların açıklandığı ödül töreni, 31 Ekim Salı günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Değerlendirme Süreci

Başvuru tamamlandıktan sonra, tüm jüri üyelerinin katılımıyla değerlendirme süreci başlamaktadır. Başvuruya hak kazanan tüm projeler, kategorilerinden bağımsız olarak jüri üyelerine dağıtılmaktadır. 10 puan ve 5 kriter üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda, her kategoride en yüksek puanı alan ilk 10 proje Altın Örümcek web sitesinden duyurulmaktadır.  Her kategoriden dereceye giren ilk 3 proje belirlenmekte ve en yüksek oyu alan proje, kategori ödülüne hak kazanmaktadır. Kazananlar yapılan ödül töreninde açıklanmaktadır.

Halk Oylaması

İlk 10 projenin web sitesinden duyurulmasıyla beraber internet kullanıcılarının katılım sağladığı “Halk Oylaması” başlamaktadır. Halka açık olarak gerçekleştirilen bu oylamada, finale kalan projeler içerisinde, en yüksek oyu alan proje “Halkın Favorisi” olarak seçilmekte ve web sitesinde duyurulmaktadır.

Engelsiz Erişim Grubu Değerlendirmeleri

Final aşamasında, jüri tarafından değerlendirilen ve finale kalan tüm web siteleri, Engelsiz Erişim Grubu tarafından görme engellilere, internet teknolojileri kullanılarak web ortamında sunulan bilgi, hizmet ve ürünlerden faydalanabilmesine ne derecede olanak tanıdığı ve görme engellileri sanal aleme ne derecede dahil ve entegre edebildiği değerlendirilir. Engelsiz Erişim Grubu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu “En Erişilebilir Web Sitesi” belirlenmektedir.

Altın Örümcek Web Ödülleri değerlendirme kriterleri tasarım & kullanıcı deneyimi, teknik altyapı, özgünlük, amacına uygunluk ve içeriktir. 

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 781    Eklenme Tarihi : 02 Kasım 2017 Perşembe    Güncellenme Tarihi : 08 Kasım 2017 Çarşamba