­ KAPLICALAR | Kültür Portalı

Kaplıcalar - Amasya

1. Terziköy Termal Turizm Merkezi

2. Hamamözü Arkut Bey Kaplıcası

3. Gözlek Kaplıcası

Terziköy Termal Turizm Merkezi Terziköy Termal Turizm Merkezi, Amasya il merkezine bağlı Çivi köyü sınırları içinde, yemyeşil bir doğa parçasının tam ortasındadır. Amasya-Zile yolu yakınında yer alan ve il merkezine uzaklığı sadece 36 km. olan kaplıcanın Roma Döneminden bu yana kullanıldığı bu döneme ait kalıntılardan anlaşılmaktadır. Kaplıcaya özel araçlarla veya tarifeli minibüslerle ulaşılabilir. 37-39 °C arasında dağişen sıcaklığa sahip Terziköy termal suyunun banyo ve içme kürlerinin romatizma, mide, bağırsak, idrar yolu rahatsızlıkları, beslenme bozukluğu gibi hastalıklarda olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. 88 oda 240 yataklı Fimar Life Termal Otel olarak hizmet vermektedir.

Hamamözü Arkut Bey Kaplıcası Amasya’ya 90 km. mesafedeki Hamamözü ilçe merkezinde, Laçin yolu üzerinde bulunan kaplıcanın tarihi kesin olarak bilinmese de antik çağdan bu yana kullanıldığı düşünülmektedir. Bugünkü adını Selçuklu beylerinden Arkut Bey’den almıştır. Kaplıca alanı içinde halka açık bir hamam ile 63 odalı 131 yataklı Hamamözü Termal Otel  hizmet vermektedir.. Sıcaklığı 42,5 °C civarında olan kaplıca suyunun kronik ağrılı romatizmal hastalıklara, sinir sistemi hastalıklarına, beyin çarpması sonucu oluşan felç ile çocuk felci sonrasında, kalp-damar ve tansiyon rahatsızlıklarında, ruhsal bozukluklarda, bel fıtığı veya siyatik sorunlarında, kadın hastalıklarında, hormon düzensizliğinde, cilt hastalıkları ve kepeklenmede yararlı özellikleri olduğu bilinmektedir.

Gözlek Kaplıcası Amasya-Çorum karayolunun 13. km’sinde yer alan Gözlek Kaplıcası 38-40 °C arasında değişen su sıcaklığıyla romatizmal rahatsızlıklar, bel ve eklem ağrıları, yumuşak doku hastalıkları, ameliyat sonrası hareketsizlik, genel stres bozuklukları, spor yaralanmaları ve daha birçok rahatsızlığın tedavisinde tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılabilir niteliktedir. 45 odalı, 90 yataklı Gözlek Termal Tesisleri  hizmet vermektedir.

Not:Konuyla İlgili Tüm Resim ve Detaylar Neredede Konaklanır Bölümünde Mevcuttur.

Termal Turizm

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 1502    Eklenme Tarihi : 13 Şubat 2013 Çarşamba    Güncellenme Tarihi : 25 Eylül 2019 Çarşamba