2016 yılsonu itibari ile “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları” olarak belirlenen Sanatçı Tanıtım Kartı Sahiplerini Müdürlüğümüzde ağırladık. - Düzce

Tür Haber ve Duyurular
Tarih 09.01.2017
Niteliği Ulusal
Düzenleyen Kuruluş / Kişi Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Açıklama 2016 yılsonu itibari ile “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları” olarak belirlenen Sanatçı Tanıtım Kartı Sahiplerini Müdürlüğümüzde ağırladık.
Detay Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarının Tespit ve Kayıt İşlemleri” çalışması ile somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının tespiti, değerlendirilmesi, belirli ölçütlere sahip olanların Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kayıt edilmesi, üretimlerinin teşvik edilmesi ile geleneksel kültürün yaşatılması amaçlanmaktadır. Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı, somut olmayan kültürel mirasın belirli unsurlarının icra edilmesi ile yeniden yaratılması için gerekli bilgi ve becerilere haiz olan ve bunların aktarımını sağlayan kişidir. 2016 yılsonu itibari ile ilimizden, “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı” olarak belirlenip, bu kişilere verilen “Sanatçı Tanıtım Kartı” sahibi olan 8 kişi bulunmaktadır. İbrahim Sami ÖZEN (Ebru), Muhammet KILIÇ (Zakir), Hüseyin GÖK (Zakir), Bayram İLHAN (Halk Şairi), Faysal ŞAKUÇ (Çerkez Kemençesi Yapımcısı), Sezai KAŞKIR (Baston Yapımı), Reşit OPAK (Sedef Kakma) ve Ebubekir ALTIOK (Hüsn-i Hat) farklı icra dallarıyla bu kartı almaya hak kazanmışlardır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün, ilimizin kültür hayatına katkı sağlayacak olan “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını” tespit etme çalışmaları devam etmektedir. Konuyla ilgili Müdürlüğümüzden bilgi alınabilmektedir.
Haber Duyuru Döküman

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 0    Eklenme Tarihi : 09 Ocak 2017 Pazartesi    Güncellenme Tarihi : 09 Ocak 2017 Pazartesi   
Lütfen bekleyin...